تحصیل در اسپانیا

مجموعه مهاجرتی مونوپولیس

در شهرهای بزرگ اسپانیا مانند پایتخت آن مادرید و یا بارسلونا و والنسیا دانشگاه های بسیار معتبری با رنکینگهای جهانی زیر ۵۵۰ وجود دارند که از سراسر دنیا دانشجویان را به سمت خود جذب می کنند. تحصیل در دانشگاه های اسپانیا با مزایایی که نسبت به تحصیل در دیگر دانشگاه‌های اروپا دارد باعث محبوبیت دوچندان آنها شده است که بی شک مهمترین آن شهریه ناچیز تحصیلات (در صورت بورس شدن) در مقایسه با دیگر کشورهای تراز اول جهان می باشد. شاید یک مقایسه ساده هزینه های تحصیل در کشورهایی همانند انگلستان، استرالیا، کانادا و آمریکا شما را به این مهم برساند که عملاً تحصیل بدون داشتن بورس تحصیلی در این کشورها غیر ممکن می‌باشد.

نظام آموزشی اسپانیا با کیفیت بالا و خدمات عالی یکی از معدود کشورهای اروپایی است که هر ساله تعداد قابل توجهی از متقاضیان به تحصیل را از سرتا سر جهان جذب می کند. اسپانیا کشوری زیبا در جنوب غربی اروپاست با مرکزیت مادرید عضو اتحادیه اروپا مقصد همه گردشگران می باشد. اسپانیا همسایه فرانسه و پرتقال است و کشوری قدرتمند و پنجمین قدرت اقتصادی اروپا با جمعیت بالغ ۴۰ میلیون نفر با مردمان مهربان و خوشنام در برخورد و رفتار با مهاجرین هستند.
دانشگاههای ملی بارسلونا و پلی تکنیک بارسلونا واتونومای بارسلونا و چندین دانشگاه معروف و معتبر که هر ساله پذیرای دانشجویان خارجی می باشد و شرایط خوبی را برای متقاضیان تحصیل در این کشور فراهم می کند. یکی از لزومات تحصیل در اسپانیا داشتن دیپلم ۱۲ ساله تحصیل است و خوشبختانه به مدرک زبان نیاز ندارد و به طور کلی در اسپانیا دو نوع دانشگاه وجود دارد. دانشگاههای خصوصی و دولتی ، که دانشگاههای دولتی رایگان هستند و اغلب به زبان اسپانیایی تدریس می شود و در دانشگاههای خصوصی به زبان انگلیسی تدریس می شود.

دولت کشور اسپانیا همواره سعی در این دارد که با پیشرفت روز افزون کشورش بستر مناسبی را برای مهاجرین فراهم کند. یکی از این اقدامات بحث تحصیلی است. نظام آموزشی کشور اسپانیا با کیفیت بالا و خدمات عالی یکی از معدود کشورهای اروپایی است که هر ساله تعداد قابل توجهی از متقاضیان به تحصیل را از سراسر جهان به خود جذب می کند. همچنین اکثر دانشگاه‌های معتبر اسپانیا به انگلیسی تدریس دارند و برای ورود ، داشتن مدرک معتبر بین‌المللی زبان در بیشتر موارد الزامی است. تحصیلات دانشگاهی در کشور اسپانیا سابقه ای حدود ۶۵۰ سال با خود به همراه دارد ، که از منفعت های آن نه تنها کشور اسپانیا بلکه تمامی دنیا بهره مند شده اند.

برای تحصیل در اسپانیا ، باید تحصیلات دوره متوسطه را به اتمام رسانده باشید و گواهی مبنی بر اینکه شما واجد شرایط لازم برای ورود به دانشگاه هستید ، ارائه دهید. اگر امتحانات دیپلم بین المللی و یا دیپلم اروپا را با موفقیت پشت سر گذاشته اید ، به راحتی می توانید برای مطالعات کارشناسی در یک دانشگاه اسپانیای ثبت نام کنید.

لازم به ذکر است تحصیل در مقطع لیسانس به زبان اسپانیایی میباشد و باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله را داشته باشید و دانایی زبان اسپانیای بهتر در ایران کسب کنید چون دانشگاههای اسپانیا کورس زبان را به سختی برگزار می کنند و درضمن سفارت برای کورس زبان به سختی ویزا م یدهد. پس بهتر است متقاضی کورس زبان را در ایران گذرانده و بعدا وارد دانشگاه شوند و این دوره ۴ ساله را سپری کنند و همچنین دوره کارشناسی ارشد در اغلب رشته ها به زبان انگلیسی موجود بوده و ۲ ساله می باشد و می توانید بعد از سپری کردن این مقطع برای پذیرش بورسیه در مقطع دکتری اقدام کرد.

هزینه تحصیل در مقاطع ارشد در دانشگاههای اسپانیا حدودا از ۳۶۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو می باشد و در مقطع دکتری هزینه ها خیلی کمتر می باشد و تقریبا رایگان محسوب می شود و سالی ۷۰۰ یورو تقریبا می باشد. زبان تحصیل در دوره دکتری انگلیسی می باشد و بین ۳ تا ۵ سال طول می کشد و بصورت تحقیقی استو اگر فرد در طول تحصیل به مدت ۲۷ ماه در اسپانیا حضور داشته باشد و دو مقاله علمی ثبت شده داشته باشد مدرکش مورد تایید وزارت علوم قرار میگیرد.
هزینه زندگی در اسپانیا برای دانشجویان به همراه هزینه مسکن و خورد و خوراک حدودا بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو برآورد می شود. دانشجویان از زمان ثبت زمان در دانشگاههای اسپانیا از نصف هزینه های درمانشان تحت پوشش بیمه قرار می گیرند برای گرفتن بورس تحصیلی در اسپانیا و جود چند شرط الزامی می باشد. اینکه شخص رسما در اسپانیا حضور داشته باشد از زمان فارغ التحصیلی بیشتر از ۳ سال نگذشته باشد و مقاله داشته باشد و معدل نباید زیر ۱۶ باشد.

با این حال ، در صورتی که فقط مدرک معادل از کشور خود را داشته باشید ، باید به لحاظ قانونی در یکی از پایگاه های دیپلماتیک اسپانیا و یا یکی دیگر از نهادهای مناسب مورد تأیید قرار گیرد. قانونی به معنی تأیید انطباق دیپلم شما با قانون کشوری است که در آنجا صادر شده است. این فرایند اعطای اعتبار به مدرک از طرف یک دانشگاه خارجی را فرآیند تأیید مدرک نام نهاده اند.
 
 
دانشجویان در زمان تحصیل حق بردن همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را دارند و همچنین حق کار ۲۰ تا ۳۰ ساعته در هفته را دارند. حقوق پایه اسپانیا که ساعتی بین ۸ تا ۱۰ یورو می باشد. البته تازمانی که بطور کامل به زبان اسپانیایی مسلط نباشید و از شرایط کار و اوضاع اقتصادی در این کشور آگاه نشده اید امکان پیدا کردن کار کمی مشکل خواهد بود.

در کل مزیت اصلی تحصیل در اسپانیا این است که دانشجویانی که از اسپانیا فارغ التحصیل شده اند ، امکان این که کارفرمایی پیدا کنند که از آنان دعوت کاری به عمل بیاید خیلی زیاد است و هر شخصی که به مدت ۴ تا ۵ سال در اسپانیا کار کند و مالیات پرداخت نماید می تواند تقاضای اقامت دائم نماید.

به همین ترتیب ، برای پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی ، باید مدرک کارشناسی از یک موسسه اسپانیایی یا معادل آن از خارج از کشور ارائه دهید که در اسپانیا شناخته شده باشد. شما موظف هستید که تاییدیه مدرک دیپلم خارجی خود را در پایان نیمسال اول به دانشگاه اسپانیا ارائه دهید. اگر از نحوۀ انجام این کار مطمئن نیستید ، لطفا برای کسب اطلاعات لازم با مجموعه مونوپولیس در تماس باشید.

تحصیلات ابتدایی در کشور اسپانیا

در کشور اسپانیا کودکان از ۳ سالگی وارد مهد کودک می شوند. مدت زمان این دوره ۳ سال می باشد که سال آخر برای همگان بصورت اجباری می باشد. آموزش ابتدایی به مدت ۵ سال می باشد از ۶ سالگی شروع و در ۱۱ سالگی به پایان می رسد و پس از اتمام دوره ی ابتدایی دوره ی متوسطه آغاز می شود که به مدت ۳ سال به طول می انجامد که در پایان آن مدرک( Bachiller ) را دریافت می کنند.

در برخی از دانشگاه های اسپانیا متقاضیان برای ورود به دانشگاه ۱ سال پیش دانشگاهی را را برای ورود به دانشگاه یا دوره های تشکیلات حرفه ای پشت سر می گذارند. دیپلم دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های اسپانیا الزامی بوده. در صورتی که دوره ی پیش دانشگاهی را پشت سر نگذاشته باشید. پس از قبولی در امتحان ورودی و تایید صلاحیت علمی می توانید به دانشگاه راه پیدا کنید.

تحصیل در مقطع لیسانس کشور اسپانیا

در نظام آموزشی کشور اسپانیا ، در مقطع لیسانس دروس تمامی رشته های  ارائه شده به بان اسپانیایی می باشند. دانشگاه های کشور اسپانیا در زمره دانشگاه های برتر دنیا می باشند.

مقطع لیسانس در کشور اسپانیا ۴ ساله بوده و افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند. هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان اسپانیای تدریس می شود. که بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور اسپانیا مهاجرت تحصیلی کنید. زیرا گذراندن دوره ی کالج زبان اسپانیای در کشور اسپانیا دوره ای است که سفارت را متقاعد و راضی به دادن ویزا به متقاضی نمی کند و حتماَ باید پذیرش در یک مقطع تحصیلی را برای رفتن به سفارت ارائه دهید.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور اسپانیا

دانشجویان با سپری کردن مقطع فوق لیسانس در کشور اسپانیا شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش می دهند. دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور اسپانیا دو ساله است. دروس دانشگاهی مقطع فوق لیسانس کشور اسپانیا به دو صورت اسپانیایی و انگلیسی تدریس می شوند.

متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی به زبان اسپانیایی، می بایست مدارک دال بر تسلط به این زبان را قبل از ورود به دانشگاه کسب نمایند. گفتنی است کشور اسپانیا مجوز یادگیری زبان اسپانیایی را در کشور اسپانیا به دانشجویان اعطا نمی نماید. همان طور که در مطالب قبلی ذکر کردیم متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک IELTS را با نمره قبولی ۶ الی ۶.۵ به دانشگاه ارائه دهند.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور اسپانیا مجوز کار در محدوده ای ۲۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخش عمده ایی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور اسپانیا

این دوره ی تحصیلی شامل ۵ سال می باشد که آن به دو دوره ی ۲ ساله که سپری کردن دروس تخصصی و یک دوره ۳ ساله که پایان نامه پژوهشی در مورد یک موضع خاص و دفاع از آن می باشد تشکیل شده است. کشور اسپانیا همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل ، به دانش جویان در حال تحصیل در مقطع دکترا ، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان ، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم آورده است.

بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور اسپانیا به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند ، صورت می پذیرد. تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور اسپانیا می باشد ، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور اسپانیا می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

با توجه به این نکته که کشور اسپانیا برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند ، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار یورو را مدنظر قرار می دهند ، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور اسپانیا در پیش دارند. دانشجویان مقطع دکترا کشور اسپانیا مجوز کار در محدوده ای ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی میتواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد

سال تحصیلی در اسپانیا ،‌ هزینه های اسپانیا و حق کار اسپانیا

شروع تحصیل برای مقاطع لیسانس ،‌ فوق لیسانس و دکترا از اول اکتبر هر سال آغاز می گردد و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ارزانتر از دانشگاه های دولتی می باشد. همچنین هزینه های دیگری همچون بیمه دانشجویی و هزینه های زندگی بین ۸۰۰ الی ۱۲۰۰ یورو در ماه می باشد که این مبلغ در پایتخت یعنی مادرید حدود ۱۰۰ یورو بیشتر است.

میانگین حقوق در کشور اسپانیا حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. معمولا در مقاطع لیسانس ،‌ فوق لیسانس و دکترا امکان گرفتن بورسیه تحصیلی وجود دارد و اگر دانشجوی متقاضی در ایران تعدادی واحد گذرانده باشد درآنجا تطبیق واحد داده می شود و براساس واحدهای گذرانده وارد سال تحصیلی خواهد شد.

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور اسپانیا مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان اسپانیایی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

هدف مونوپولیس ارائه خدمات تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در اسپانیا می باشد و تاکنون مجموعه ما متقاضیان گرامی را یاری نموده تا کشور اسپانیا را خانه جدید خود احساس نمایند. مشاورین ما با توجه به رشته تحصیلی شما اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد تا مناسب ترین دانشگاه را با توجه به انتخاب های گوناگونی که خواهید داشت انتخاب نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در اسپانیا از طریق ایمیل یا تلفن با ما تماس بگیرید.

 

احتیاج به مشاوره دارید؟

می توانید همین حالا با کارشناسان مونوپولیس در تماس باشید.

به بالای صفحه بردن