تحصیل در اسلواکی

مجموعه مهاجرتی مونوپولیس

امروزه کشور اسلواکی با پیشرفت های سریعی که در عرصه های علمی و تحقیقاتی داشته ، بستر مناسبی را برای دانشجویان و دانش پژوهان کشورهای در حال توصعه فراهم آورده است. کیفیت و امکانات روز دنیا به همراه شرایط ارزان زندگی در اسلواکی این کشور را به عنوان یک کشور ایده آل برای ادامه تحصیل و یافتن فرصت های شغلی مورد نظر تبدیل نموده است.

تحصیل در اسلواکی را به علت هزینه های نسبتاً پایین و کیفیت مناسب آموزش در این کشور که یکی از اعضای اتحادیه اروپا است می توان گزینه مناسبی برای متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی در اروپا دانست.

جمهوری اسلواکی در مرکز اروپا و در همسایگی با اتریش ، جمهوری چک ، مجارستان ، لهستان و اوکراین دارد. کوه ها ، زمین های پست ، دره ها ، دریاچه ها ، غارها ، جنگل ها و مراتع زیبا ، جزو جاذبه های طبیعی اسلواکی به شمار می روند. رشته کوه های کارپاتیان آرک که در شمال اسلواکی قرار دارند تقریباً نیمی از کشور را در بر گرفته است. جنوب و شرق کشور نیز با زمین های پست پوشیده شده که یک منطقه مهم برای کشاورزی در اسلواکی است.

از نظر آب و هوایی ، جمهوری اسلواکی آب و هوای 4 فصل دارد. تابستان ها گرم است ، زمستان ها سرد و ابری و مرطوب است. دمای میانگین روزانه در زمستان 2- درجه سانتی گراد است ولی می تواند افت دما تا 15- درجه سانتی گراد هم برسد. دمای متوسط روزانه در تابستان 21 درجه سانتی گراد است ولی می تواند گرمتر از 30 درجه سانتی گراد هم باشد. سردترین ماه ژانویه است و گرمترین ماه جولای است. از می تا جولای اغلب به عنوان بهترین فصل سال شناخته می شود. جزیره دیتا در اروپا که براتیسلاوا در نظر گرفته می شود پایتخت جزیره چاودار اسلواکی است.

سیستم آموزشی در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی در دانشگاه های ارائه دهنده آموزش عالی در چهار چوب برنامه تحصیلی که وزارت آموزش و پرورش ،علوم ،تحقیقات و ورزش کشور تعیین کرده ، انجام می شود. زبان اصلی تدریس اسلواکیایی است ، البته رشته های دیگری نیز به زبان های خارجی دیگر (اغلب انگلیسی) برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود.
 

سال تحصیلی در اسلواکی

سال تحصیلی از اول سپتامبر آغاز شده و در 30 ژوئن سال بعد تمام می شود. هر سال تحصیلی از دو نیمسال تشکیل شده است (نیمسال زمستانی از سپتامبر تا ژانویه طول می کشد و نیمسال تابستانی از فوریه تا ژوئن طول می کشد). سازمان دهی یک سال تحصیلی توسط اساسنامه دانشکده و یا اساسنامه مؤسسه آموزش عالی تنظیم شده است.

 

برنامه تحصیلی در اسلواکی

روند تحصیل در اسلواکی شامل سمینار ، سخنرانی ، تمرین ، کار های آزمایشگاهی ، پروژه ، تمرین های کاربردی ، همفکری ، مشاوره و غیره است. برای ارزیابی دستاوردهای دانشجویان ، سیستم انتخاب واحد از قواعد واحد دهی اروپا پیروی می کند و از سیستم ذخیره سازی (ECTS) استفتاده میکند که در سال 2002 برای تمامی مقاطع و برنامه های تحصیلی معرفی گردید. استاندارد ظرفیت کار هر دانشجو توسط تعداد واحد های اخذ شده بیان می شود: 60 واحد در هر سال تحصیلی و 30 واحد در هر نیمسال. تمامی دانشگاه های ارائه کننده تحصیلات عالی تعداد کلی واحد هایی که برای تکمیل تحصیل در آن رشته لازم است را تعیین می کنند.

 

دانشگاه های اسلواکی

اولین دانشگاه در قلمرو اسلواکی کنونی ، دانشگاه ایستروپولیتانا Academia Istropolitana است ، که در براتیسلاوا در دوران پادشاهی ماتیاس کوروینوس(1458-1490) تاسیس شد. در سال 1635 ، پیتر پازمنی دانشگاه ترناوا Trnava University را تاسیس کرد و در سال 1777 به بوداپست منتقل شد.

جسوئیت ها دانشگاه کوشیسه Košice University را در سال 1657 تاسیس کردند. در سال 1762 حاکم روشنفکر ماریا ترسا اولین مدرسه استخراج از معدن دنیا Mining Academy in Banská Štiavnica را تاسیس کرد.

موسسات تحصیلات عالی (HEIs) ارائه دهنده تحصیلات دانشگاهی هستند که شامل موسسه های علوم و هنر می شوند. وظیفه اصلی دانشگاه ها ، ارائه تحصیلات عالی و تحقیقات علومی خلاقانه و فعالیت های هنری مبتکرانه می باشد. موسسات ارائه دهنده تحصیلات عالی توسط ذات و حیطه فعالیتشان به انواع دانشگاهی و غیر دانشگاهی دسته بندی می شوند:

نوع دانشگاهی: موسسات آموزشی از این قبیل ، برنامه های مطالعاتی در هر سه سطح تحصیلات عالی (کارشناسی-کارشناسی ارشد و سطح دکترا ) ارائه میکنند. برنامه های مطالعاتی این نوع موسسات در زمینه علوم ، فناوری و هنر است که منطبق بر وضعیت کنونی و سطح پیشرفت این زمینه ها می باشد.

نوع غیر دانشگاهی: این نوع موسسات بیشتر ارائه دهنده برنامه های تحصیلی در اولین سطح تحصیلات عالی (کارشناسی) هستند.

اخذ پذیرش برای تحصیل در اسلواکی

برای تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی (3-4 سال تحصیل تمام وقت) و یا برنامه پیوسته کارشناسی و کارشناسی ارشد (5 الی 6 سال تحصیل تمام وقت) باید مقطع متوسطه یعنی 12 سال تحصیلی را با موفقیت سپری کرده باشید. پذیرش برای مقطع کارشناسی ارشد (2-3 سال تحصیل تمام وقت ) مبتنی بر دارا بودن مدرک کارشناسی مرتبط یا مدرک معادل با کارشناسی است. پذیرش در دکترا مبتنی بر دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد است.

دانشجویانی که قصد تحصیل در اسلواکی دارند باید مستقیماً به دانشگاه مربوطه درخواست پذیرش دهند. دانشجویان ممکن است برای چندین برنامه تحصیلی به چندین دانشگاه مختلف در خواست پذیرش ارائه دهند. آخرین مهلت ارسال درخواست های پذیرش توسط هر کدام از دانشگاه ها بر اساس قوانین دانشگاه تنظیم می گردد و معمولاً اواخر فوریه و مارچ است. تاریخ شرکت در آزمون های ورودی ( آزمون نوشتاری و شفاهی یا تست استعداد) توسط دانشگاه های مربوطه تعیین میگردد و معمولاً بین ژوئن تا سپتامبر برگزار می شود.

پذیرش دانشجویان بین المللی در اسلواکی

شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در اسلواکی به این کشور سفر می کنند به طور کلی شبیه قوانین برای شهروندان اسلواکی است. دانشجویان بین المللی که دارای مدرک کارشناسی هستند شرایط عمومی برای پذیرش در دانشگاه های اسلواکی در مقطع کارشناسی ارشد را دارند. برای اخذ پذیرش مدارک تحصیلات قبلی شما باید توسط جمهوری اسلواکی اعتبار سنجی شود.

متقاضیان بین المللی که تمامی الزامات پذیرش را نداشته یاشند باید در دوره های آمادگی شامل دوره آموزشی زبان اسلواکیایی شرکت کنند. این نوع دوره ها توسط موسسه آموزش زبان و دوره های آمادگی تحصیلی که یک واحد مستقل از دانشگاه کمونیوس Comenius University براتیسلاوا است برای افراد خارجی ارائه می گردد.

برنامه ها در وب سایت یا در اداره بین المللی دانشگاه مربوطه در دسترس عموم است. همچنین اگر قصد تحصیل در اسلواکی به زبان انگلیسی دارید لیست برنامه های درسی که به انگلیسی ارائه می شوند در وب سایت SAIA موجود است.

هزینه تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی در دانشگاه های این کشور اگر به زبان رسمی کشور انجام شود برای دانشجویان رایگان است ولی در صورت تمایل به تحصیل در اسلواکی به زبان انگلیسی بسته به رشته و مقطع مورد نظر مابین 2000 تا 5000 یورو در سال می باشد. اگرچه تحصیل در رشته های پزشکی گرانتر بوده و بین 7000 تا 10000 دلار در سال است. همچنین هزینه دوره زبان در این کشور 6000 تا 7000 یورو می باشد.

برای محاسبه هزینه زندگی در اسلواکی می توان مقداری معادل 700 تا 1000 یورو در ماه برای یک فرد در نظر گرفت که قسمت عمده آن مربوط به هزینه اسکان ( 300 تا 500 یورو برای خانه مستقل – 150 تا 250 یورو برای خوابگاه دانشجویی ) می باشد.

ویزای دانشجویی اسلواکی

شهروندان خارجی که برای تحصیل در اسلواکی به این کشور سفر می کنند و مدت اقامت آنها بیش از 90 روز در یک نیمسال است نیاز به دریافت اجازه اقامت موقت دارند. شما می توانید درخواست ویزای دانشجویی خود را سه ماه جلوتر از تاریخ سفرتان به اسلواکی به سفارت این کشور ارائه دهید. بر اساس قانون، فرآیند دریافت ویزا نباید بیش از 15 روز طول بکشد به جز موارد خاص که ممکن است 60 روز به طول بیانجامد.

در حال حاضر به علت روابط خوب دو کشور ایران و اسلواکی ویزای تحصیلی اسلواکی سریع تر و راحت تر صادر می شود. متقاضی می بایست سفارت اسلواکی مدرکی مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن حداقل برابر با هزینه های یک سال زندگی در اسلواکی باشد.

سال تحصیلی در اسپانیا ،‌ هزینه های اسپانیا و حق کار اسپانیا

بسیاری از رشته های تحصیلی در کشور اسلواکی به زبان انگلیسی ارائه می شود و اسلواکی یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع لیسانس کورس های بسیار زیادی را به زبان انگلیسی ارائه می نماید. ذکر مطلب ذیل می تواند پارامتر تاثیر گذاری برای متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های کشور اسلواکی قلمداد شود و این نکته چنین است که کشور اسلواکی شرایط بسیار مناسبی برای افرادی که در این کشور فارغ التحصیل می شوند محیا می سازد و ایشان را قادر می سازد که بلافاصله پس از اتمام تحصیل در مقاطع تحصیلی شانس بالایی در راستای یافتن شغلی بسیار مناسب را احراز کند. کشور اسلواکی بخاطر پائین بودن میزان هزینه های تحصیلی مقصد مناسبی برای علاقه مندان می باشد.

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور اسلواکی مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان اسلواک مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

هدف مونوپولیس ارائه خدمات تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در اسلواکی می باشد و تاکنون مجموعه ما متقاضیان گرامی را یاری نموده تا کشور اسلواکی را خانه جدید خود احساس نمایند. مشاورین ما با توجه به رشته تحصیلی شما اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد تا مناسب ترین دانشگاه را با توجه به انتخاب های گوناگونی که خواهید داشت انتخاب نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در اسلواکی از طریق ایمیل یا تلفن با ما تماس بگیرید.
 

احتیاج به مشاوره دارید؟

می توانید همین حالا با کارشناسان مونوپولیس در تماس باشید.

به بالای صفحه بردن